Alexej Pyško - šéf divadelní agentury Bouře

archiv / knihovna

Alexej Pyško: Čas otevírat Pandořiny skříňky

V seriálu se objevuje už nějakou dobu, ale vždy jen na skok. Teď přišel jeho čas. S Alexejem Pyškem, který hraje plukovníka Mladého, se budeme vídat pravidelně.


Vaše postava se nečekaně rozrostla. Bude v další sérii konečně trochu pozitivnější?

Pozitivnější? Hmmm… Pravda je, že Mladý se vždycky objevil zčistajasna, když byl nějaký průšvih, který přišel uhasit. Všechny tak trochu znervózněl, zahrozil, vyřešil problém a zase odjel. Otázka je, jestli je toto chování negativní. V jednom dialogu mu jedna z postav říká: „Policajt, kterej chytá policajty, takže asi nemůžete být oblíbený“. Mám Mladého rád, i když měl zatím poměrně malý prostor. Je to zajímavá postava hlavně tím,že je přímej… Jsem rád, že se teď objeví víc. Na lidskosti Mladému možná přidá také to, že se začne poodkrývat něco dalšího z jeho soukromí. Zatím o něm diváci vědí jen to, že mu kdysi Kristián Černý, kterého hrál v seriálu Ladislav Frej, svedl ženu. A Kristiánova manželka ji ze žárlivosti zabila. Mladý se pak už nikdy neoženil a o jeho rodině nebo soukromí se nemluvilo. Teď se diváci seznámí s jednou jeho příbuznou. Neteří. Pracuje také na policii a malounko to zatím nezvládá... i když... Těší mě, že ji hraje jedna velmi šikovná kolegyně. Víc prozradit nemůžu.


Čeká Mladého také nějaká akční scéna?

O akční scéně zatím nevím. Ale ano, nastala situace, která by se dala nazvat akční. Tím, že Mladý vždycky přijel na skok něco vyřešit, točil jsem třeba dva tři obrazy za den. No a teď jsem měl natáčecí den, kdy jich bylo v dispozicích jedenáct. Přiznávám, že jsem z toho měl trochu strach,ale zvládlo se to. Díky tomu, že Mladý už se nebude pohybovat jen na policejní služebně, potkávám se před kamerou i s jinými kolegy, s nimiž jsem zatím společné obrazy moc neměl. Například s Veronikou Freimanovou. Točili jsme spolu některé moc pěkné scény se zajímavými dialogy. A doneslo se ke mně, že by se mohl rýsovat vztah Mladého s nějakou ženou. Jak jsem řekl, o jeho osobním životě se zatím moc nemluvilo, teď se možná budou otevírat Pandořiny skříňky. Těším se na to.

Když vy sám řešíte nějaké problémy, jste podobně razantní jako Mladý?
Snažím se problémy řešit tak, aby se věci pohnuly, aby šly dopředu a nestály na místě. Občas musí člověk řešit i to, čím se zabývat nechce, vzít rozum do hrsti a jít třeba i hlavou proti zdi. Nepatřím mezi lidi, kteří s problémy čekají až na poslední chvíli, nechávají je tak zvaně vyhnít. Ale i já se někdy dostanu do situace, kdy je nejlepší nedělat nic a nechat věci tak,jak jsou a ať se samy dějí.


Jaký nejzásadnější problém jste v uplynulém roce řešil?
Díky roku 2013 se toho v mém životě změnilo hodně. Nechci to rozebírat, nicméně i v mém věku jen člověk žasne, co může zažít a na co, upřímně v mém případě, není připravenej. Jak jsem řekl – důležité je posunout se, zaujmout nějaké stanovisko a jít dál. Jsem veskrze pozitivně naladěný člověk a dokážu si najít něco dobrého i na negativních zkušenostech. Důležité je poučit se, nezatrpknout a hlavně užívat života.


Kdybyste měl den, s nímž můžete naložit jakkoliv podle svého uvážení, jak byste si ho užil?
Tak, abych načerpal duševní i fyzické síly. Možná bych si trochu zasportoval, ale jen lehce, protože už mi není třicet. Máme se ženou dvě hezká místa, kam rádi jezdíme. Jedno je na Vysočině, druhé v Beskydech. Tak bychom se možná vydali na výlet. Ideální na vyčištění hlavy a odreagováním je také náš pejsek – Jack Russel teriér. Max. Říká se, že je to „nukleární“ pes, protože tahle rasa je hodně živá a někdy i nezvladatelná. Ale on je tak trochu extrém, řekl bych, že je to až zádumčivý intelektuál.


Co vás čeká v těchto dnech v divadle?
Kromě toho, že už „pár“ let hraju na několika scénách Národního divadla, mám rád projekty, které mi dávají určitou volnost. Založil jsem letos vlastní divadelní společnost. Pod její hlavičkou hrajeme momentálně představení „Cena za něžnost“, s nímž vyjíždíme často do různých měst. Mám tyto výjezdy rád, pokaždé na nás přijde skvělé publikum. Když jsem pro náš divadelní spolek hledal nějaký název, vzpomněl jsem si nostalgicky na kolegu Radana Ruseva, který už není mezi námi. V 80. letech založil a vedl Studio Bouře, v něm jsem nějaký čas hrál a moc rád na to vzpomínám. Tak jsem divadelní společnost trochu i na jeho počest nazval Činoherní studio Bouře. Taky hostuji v mém oblíbeném Švandově divadle a nejbližší budoucnost se jeví jako, mírně řečeno, velmi pestrá...


Bouře ve smyslu Shakespeara, jehož hry jste několik let uváděl v rámci Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě?
Ano, taky. Ale spíš bouře ve smyslu bouřky, která přináší něco nového, nečekaného, vše čistícího. Bouřka spláchne letitý nános prachu a vzduch je po ní čistší a svěží. A když chodníky uschnou, život jde zase dál.


Takže příští rok pro vás bude ve znamení spousty nové práce.
Doufám. Už připravujeme další komedii, tentokrát pro dva lidi. Jmenuje se Jenom život a hrát v ní budou Igor Bareš a Antonie Talacková. Premiéru by měla mít v půlce března. Jednu moc zajímavou hru chystáme také pro Jitku Smutnou. Do podzimu 2014 bychom měli mít na repertoáru pět komedií. Ale nechci studio pojímat nijak megalomansky. Když jsem zakládal Letní shakespearovské slavnosti, domníval jsem se, že budou komornější, možná do určité míry jednodušším projektem. Nakonec narostl do ohromných rozměrů.Jsem za to rád. Nikdy mě ani ve snu nenapadlo, že vznikne taková tradice. Ale něco podobného už nechci. Rozhodl jsem se, že žádný z chystaných projektů už mě nesmí přesáhnout. Chci se do budoucna zaměřovat hlavně na věci o kterých jsem přesvědčen. A taky se chci obklopovat lidmi, kterým si myslím, že už fakt můžu věřit. To je pro mě zásadní hledisko. Bohužel ale budu muset tvrději chránit to, co mám opravdu rád...


Než jste do seriálu naskočil, pracoval už jste někdy s Jiřím Adamcem?
Ano, natáčeli jsme spolu pár televizních inscenací. Ale hlavně jsme spolupracovali na různých zábavných pořadech. Jiřího Adamce považuju za velkého řemeslníka svého oboru. Jaromíra Polišenského, který se s ním v natáčení střídá, znám také, ale z jiné práce, několikrát mě režíroval v dabingovém studiu. Tady mě doslova příjemně zaskočil. Je prima v tomto seriálu existovat, jsou tu fajn lidi, s nimiž se skvěle pracuje. Teď mluvím hlavně o štábu. A to je pro mě důležité.


Zmínil jste dabing, což je důležitá část vaší herecké práce. Vaším hlasem mluví v českém znění například Bruce Willis. Natáčí teď nějaký nový film?
On se chlapec snaží točit jeden film za druhým. Před časem jsem namlouval pokračování komedie o vysloužilých agentech Red 2. Sám jsem zvědavý, s čím přijde příště...

Napsali o nás